• Prawa konsumenta
  • Prawa pacjenta
  • Prawo rodzinne
  • Prawo cywilne
  • Prawo karne
  • Prawo administracyjne
Wiadomości Prawne
Wiadomości Prawne
  • Prawa konsumenta
  • Prawa pacjenta
  • Prawo rodzinne
  • Prawo cywilne
  • Prawo karne
  • Prawo administracyjne
Zmiany w pracy tymczasowej od 1 czerwca 2017 roku.
Home
Prawo pracy

Zmiany w pracy tymczasowej od 1 czerwca 2017 roku.

1 czerwca, 2017 redakcja Prawo pracy 0 comments

1 czerwca 2017 roku wchodzą w życie liczne zmiany ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowelizacja w kilku przypadkach zwiększy ochronę pracowników tymczasowych, wyrównując ich sytuację z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę. Wprowadza również kilka zmian w celu uszczelnienia luk w przepisach, doprecyzowania nieścisłości. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych zmian w sytuacji pracowników tymczasowych.

 
1. Zakaz zastępowania pracowników etatowych pracownikami tymczasowymi.
W ustawie pojawia się regulacja która ma przeciwdziałać zastępowaniu pracowników etatowych, pracownikami tymczasowymi. Wprowadzono zatem dodatkową ochronę stosunku pracy. Od 1 czerwca 2017 roku pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie na rzecz pracodawcy pracy tego samego rodzaju co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego. Ochrona będzie działała jeżeli dodatkowo taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik.

 
2. Nowe obowiązki informacyjne.
Nowelizacja nakłada na pracodawcę nowe oraz zmodyfikowane obowiązki informacyjne względem agencji pracy tymczasowej. Od 1 czerwca 2017 roku pracodawca, do którego skierowano pracownika tymczasowego musi informować agencje pracy tymczasowej m.in. o wynagrodzeniu za pracę, której wykonywanie ma być powierzone pracownikowi tymczasowemu, oraz o wewnętrznych regulacjach dotyczących wynagradzania obowiązujących u danego pracodawcy użytkownika, a na wniosek agencji pracy tymczasowej przedstawia do wglądu treść tych regulacji. Pracodawca ma również obowiązek powiadomić agencje pracy tymczasowej o zmianach tych regulacji, które nastąpiły w trakcie wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego. Pracodawca musi również poinformować agencję pracy tymczasowej czy nie występują okoliczności uniemożliwiające zatrudnienie, które wskazano w punkcie 1.

W ustawie wprowadzono także nowe obowiązki informacyjne agencji pracy tymczasowej względem pracownika. Agencja pracy tymczasowej ma obowiązek przekazywać pracownikowi tymczasowemu, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, informacje umożliwiające mu bezpośredni kontakt z przedstawicielami agencji pracy tymczasowej, dotyczące adresu miejsca kontaktu, numeru telefonu oraz adresu poczty elektronicznej, a także dni i przedziału godzinowego, kiedy możliwy jest taki kontakt. Informacje przekazuje się w postaci papierowej lub elektronicznej. Agencja pracy tymczasowej ma również obowiązek informować pracownika o wszystkich zmianach tych danych.

 
3. Ochrona kobiet w ciąży.
Przed 1 czerwca 2017 roku przepisy stanowiły, że do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosowało się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Powołany przepis kodeksu pracy stanowi, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Stan ten uległ zmianie – obecnie pracownica tymczasowa będąca w ciąży uzyskała dodatkową ochronę. Do pracownicy tymczasowej mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę od 1 czerwca 2017 roku stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Oznacza to, że taka umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu, co stanowi znaczącą poprawę sytuacji pracownic tymczasowych i wprowadza ochronę zatrudnienia w okresie ciąży.

 
4. Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego.
Znaczące zmiany wprowadzono w regulacji dotyczącej urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego. Przed 1 czerwca 2017 roku, jak i teraz na podstawie ustawy pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy lub więcej niż jednego pracodawcy. W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część. Nowelizacja wprowadza regulację zgodnie z którą agencja pracy tymczasowej nie ma jednak obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy postanowiono o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie pozostawania pracownika tymczasowego w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tą samą agencją pracy tymczasowej, w celu powierzenia wykonywania pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy, u którego była wykonywana taka praca, bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy o pracę z tą agencją.
Sprecyzowano również zasady ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego, co pozwoli na uniknięcie wątpliwości przy obliczaniu konkretnych kwot należnego ekwiwalentu. W znowelizowanych przepisach m.in. wprost wskazano, iż przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego przyjmuje się, że dla pracownika tymczasowego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy to jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, natomiast dla świadczącego pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeden dzień urlopu odpowiada liczbie godzin ustalonej proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę 8 godzin, przy czym niepełne godziny urlopu zaokrągla się w górę do pełnych godzin.
Wprowadzono również nowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop pracownika tymczasowego. Wynagrodzenie to będzie ustalane (art. 17 ust. 4 ustawy):

  1. dzieląc wynagrodzenie wypłacone pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej, poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym udzielono takiemu pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał on pracę w okresie tych 3 miesięcy;
  2. a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy przez liczbę godzin przypadających w czasie wolnym od pracy w dniach, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.

 

 

5. Świadectwo pracy pracownika tymczasowego.
Poszerzono regulację dotyczącą świadectw pracy pracowników tymczasowych – od 1 czerwca 2017 roku mają być one bardziej szczegółowe. Wprowadzony bowiem został przepis zgodnie, z którym w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące każdego pracodawcy, na rzecz którego była wykonywana praca tymczasowa na podstawie umowy o pracę, oraz okresy wykonywania takiej pracy.

 
6. Ograniczenie czasu wykonywania pracy na rzecz jednego pracodawcy
Niezmiernie istotną zmianą jest ograniczenie czasowe wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy. Od 1 czerwca 2017 roku agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Co ważne, wyraźnie wskazano, że pracodawca może korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Wcześniej również obowiązywały ograniczenia czasowe w kierowaniu pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jednego pracodawcy, jednak nie była to regulacja zupełnie szczelna. Przepisy były omijane poprzez „przenoszenie” pracownika do innej agencji tymczasowej (często powiązanej z agencją poprzednią) i kierowania go do tego samego pracodawcy z ramienia nowej agencji. Obecna regulacja ma zapobiec tego rodzaju praktykom. Zmiana przemawia zatem za prymatem zatrudnienia etatowego nad tymczasowym i ma za zadanie przeciwdziałać praktykom pracodawców, którzy chcą w nieskończoność unikać zawierania standardowych umów o pracę.

 

Redakcja WiadomosciPrawne.pl

fot. Franklin Hunting / flick

  • Tags
  • ochrona kobiet w ciąży
  • praca tymczasowa
  • pracownik tymczasowy
  • prawo pracy
  • świadectwo pracy pracownika tymczasowego
  • zatrudnienie pracowników tymczasowych
  • zmiany w prawie pracy
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest
Next article Nowe Prawo wodne coraz bliżej
Previous article Część zabiegów medycyny estetycznej ma być wykonywana tylko przez lekarzy. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konsultacje w tej sprawie

redakcja

Related Posts

W dobie pandemii i wysokiej inflacji coraz więcej pracodawców dofinansowuje posiłki pracownikom. Od marca rozliczanie tego benefitu jest bardziej korzystne Prawo pracy
17 marca, 2022

W dobie pandemii i wysokiej inflacji coraz więcej pracodawców dofinansowuje posiłki pracownikom. Od marca rozliczanie tego benefitu jest bardziej korzystne

W Polsce nie zabraknie pracy dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebna jednak baza danych o ukraińskich pracownikach i ich kompetencjach Prawo pracy
10 marca, 2022

W Polsce nie zabraknie pracy dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebna jednak baza danych o ukraińskich pracownikach i ich kompetencjach

Nowe zasady podatkowe i pandemia uelastyczniają rynek pracy. Coraz więcej osób staje się GIGerami i pracuje na własny rachunek przy wielu projektach Prawo pracy
7 marca, 2022

Nowe zasady podatkowe i pandemia uelastyczniają rynek pracy. Coraz więcej osób staje się GIGerami i pracuje na własny rachunek przy wielu projektach

Leave a Reply Cancel reply

Gorące tematy
Czy szef może odwołać pracownika z urlopu?

Czy szef może odwołać pracownika z urlopu?

Cryptojacking coraz częściej atakuje

Cryptojacking coraz częściej atakuje

Zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn dotyczą także dziedziczenia firm

Zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn dotyczą także dziedziczenia firm

Pasażerowie z Polski coraz częściej egzekwują swoje prawa

Pasażerowie z Polski coraz częściej egzekwują swoje prawa

W tym roku spore rewolucje prawne w branży turystycznej. Nowe przepisy zmienią m.in. zasady reklamacji wakacyjnych wyjazdów

W tym roku spore rewolucje prawne w branży turystycznej. Nowe przepisy zmienią m.in. zasady reklamacji wakacyjnych wyjazdów

Polecamy
maj 17th 1:20 PM
AKTUALNOŚĆI

Ceny polis powinny wzrosnąć z powodu wyższych cen nieruchomości i materiałów budowlanych. W przeciwnym razie odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę szkód

maj 17th 1:16 PM
AKTUALNOŚĆI

Jesienią ruszą pierwsze nabory na fundusze unijne z perspektywy na lata 2021–2027. Finansowane będą m.in. inwestycje związane z nowoczesnymi i zielonymi technologiami oraz cyfryzacją

maj 13th 11:09 AM
Prawo podatkowe

Walka z oszustami podatkowymi staje się coraz skuteczniejsza nie tylko w Polsce

maj 12th 3:00 PM
Prawo

Polskie firmy chcą zakładać konta bankowe poza granicami kraju

maj 10th 9:27 AM
Prawo podatkowe

Nawet 13 milionów podatników skorzysta na zmianach w Polskim Ładzie. Najbardziej zyskają osoby zarabiające 5–8 tys. złotych

maj 10th 9:25 AM
AKTUALNOŚĆI

Budownictwo i nieruchomości na progu zielonej rewolucji. Presja najemców i inwestorów wymusza ją szybciej niż prawne regulacje

maj 8th 9:27 AM
Prawo podatkowe

Z podatkiem cukrowym kłopoty mają nawet sądy

maj 6th 10:40 PM
Prawo administracyjne

NSA zdecydował jak podatnik może chronić swoje interesy finansowe

maj 6th 10:33 PM
Prawo

Za dwa lata firmy czekają nowe wymogi w zakresie raportowania m.in. danych o swojej emisyjności. Te, które się nie przygotują, nie mają szans na pozyskanie inwestora

maj 6th 10:29 PM
Prawa konsumenta

Rynek e-commerce pod lupą UOKiK. Przedsiębiorcy naruszający przepisy muszą się liczyć z dotkliwymi karami

maj 4th 11:04 AM
Prawo podatkowe

Część chorych z rakiem prostaty wciąż jest w Polsce leczonych metodami sprzed 30–40 lat. Nowoczesne leki nie są refundowane dla wszystkich

maj 4th 10:59 AM
Prawo

Rozwój farm wiatrowych na Bałtyku może wymagać specustawy. Przyjęte do tej pory regulacje mogą się okazać niewystarczające

maj 4th 7:04 AM
AKTUALNOŚĆI

Uchodźcy z Ukrainy ze wsparciem ze strony ubezpieczycieli. Bezpłatne polisy mogą otrzymać dzieci w szkołach, kierowcy czy najemcy mieszkań

kw. 30th 2:55 PM
Prawo podatkowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada kolejne wsparcie dla energooszczędnego budownictwa. Ten proces przyspieszą też podwyżki cen energii i decyzje polityczne o odchodzeniu od paliw kopalnych

kw. 29th 10:04 PM
Prawo podatkowe

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku spowoduje zamieszanie wśród pracodawców. Merytorycznie może jednak okazać się korzystna

  • Strona Główna
  • Kontakt
  • Back to top
© BezMapy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: Podróże z Odyseuszami