• Prawa konsumenta
  • Prawa pacjenta
  • Prawo rodzinne
  • Prawo cywilne
  • Prawo karne
  • Prawo administracyjne
Wiadomości Prawne
Wiadomości Prawne
  • Prawa konsumenta
  • Prawa pacjenta
  • Prawo rodzinne
  • Prawo cywilne
  • Prawo karne
  • Prawo administracyjne
GLC o Prostej Spółce Akcyjnej – co powinieneś o niej wiedzieć?
Home
Prawo gospodarcze

GLC o Prostej Spółce Akcyjnej – co powinieneś o niej wiedzieć?

9 września, 2021 redakcja Prawo gospodarcze 0 comments

Z dniem 1 lipca 2021 r., w życie weszła nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych. Wśród spółek kapitałowych wyróżniamy teraz nowy podmiot – Prostą Spółkę Akcyjną. Czy jest ona rzeczywiście takim prostym rozwiązaniem?

Prosta Spółka Akcyjna – dla kogo jest rozwiązaniem?

Prosta Spółka Akcyjna to dobre rozwiązanie dla osób, którym przy zakładaniu działalności zależy przede wszystkim na niskich kosztach i szybkiej procedurze. Założyciele muszą mieć na uwadze, że w przypadku wybrania tej formy niemożliwe będzie staranie się o dotacje, dotacje unijne czy o dotacje z Urzędu Pracy.

P.S.A. jest formą dostępną zarówno dla pojedynczych osób jak i grup. Nie ma możliwości zawiązania P.S.A. przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, poza tym brak innych restrykcji.

Kapitał akcyjny w Prostej Spółce Akcyjnej

Prosta Spółka Akcyjna nie ma kapitału zakładowego. W tym przypadku ustawodawca nie zdecydował się na kalkę przepisów dotyczących tradycyjnej spółki akcyjnej. W tym podmiocie tworzy się kapitał akcyjny – jest on obligatoryjny, ale nie ma charakteru stałego. Wymogi są znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnej spółki, gdzie minimum kapitału zakładowego to 100.000,00zł w przypadku P.S.A. jest to złotówka. Samego kapitału w umowie spółki ujawniać nie trzeba, a jeśli zapadnie decyzja o zmianie jego wysokości, nie stanowi ona zmiany umowy spółki, co jest dużym ułatwieniem. Na jakiej podstawie określa się ostateczną wysokość kapitału akcyjnego? Znaczenie ma tu suma wniesionych wkładów przeznaczonych na kapitał akcyjny. Istotną informacją jest ta, iż kapitał akcyjny nie dzieli się na akcje. Takie ukształtowanie kapitału ma na celu uproszczenie i uelastycznienie jego modyfikacji, tak aby odpowiadał on potrzebom spółki.

Wkład w postaci pracy w Prostej Spółce Akcyjnej

Zarówno za wkłady pieniężne jak i niepieniężne można objąć wkłady w P.S.A. Niepieniężne można podzielić na kategorie – takie, które zwiększają wysokość kapitału akcyjnego (spełniają one kryteria zdolności aportowej wkładów (mogą to być na przykład prawa rzeczowe, patenty). Drugim rodzajem są wkłady, które nie zasilają kapitału akcyjnego może to być na przykład świadczenie pracy. W przypadku wkładu w postaci pracy konieczne będą dodatkowe zapisy w umowie spółki, odnoszące się do rodzaju i czasu świadczenia pracy. Co więcej, taki wkład niepieniężny nie ma wpływu na wysokość kapitału akcyjnego. Ustawodawca zdecydował się w ten sposób na rozwiązanie do tej pory niestosowane w przypadku spółek kapitałowych, a jedynie w spółkach osobowych. Dzięki temu jednak istnieje możliwość połączenia wkładów finansowych od inwestorów z pracą, know-how i pomysłami osób, do których kierowana jest P.S.A.

Forma umowy dla Prostej Spółki Akcyjnej

Jaką formę umowy przyjęto w nowych przepisach dla Prostej Spółki Akcyjnej? W tym wypadku rozwiązanie jest analogiczne do zawarcia umowy spółki akcyjnej – powinno nastąpić to w formie aktu notarialnego. Jest też możliwość wykorzystania wzorca umowy – konieczne będzie tu wypełnienie formularza dostępnego w systemie teleinformatycznym i podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektroniczny, podpisem zaufanym lub osobistym. Taka forma jest zdecydowanie łatwiejsza, przyspiesza całą założycielską procedurę. Jeśli spółkę zawiązano przy użyciu wzorca, żeby pokryć akcje pierwszej emisji, wnoszone są tylko wkłady pieniężne.

Rada dyrektorów w Prostej Spółce Akcyjnej

Nowością wprowadzoną przez nowelizację jest rada dyrektorów jako organ Prostej Spółki Akcyjnej. Sprawuje ona zarówno funkcję zarządu jak i rady nadzorczej, oznacza to, że rada dyrektorów będzie z jednej strony reprezentować podmiot, a z drugiej – prowadzić jego sprawy. Przepisy nie zabraniają ustanowienia zarządu i rady nadzorczej, ale zamknięcie wszystkich spraw w gestii jednego organu może stanowić znaczące ułatwienie.

Dyrektorów powołują uchwałą akcjonariusze, to oni mogą ich też odwołać. Uchwały rady wymagane są przy podejmowaniu decyzji, które mają strategiczne znaczenie dla spółki, przy ustalaniu rocznych i wieloletnich planów biznesowych oraz struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i podczas regulowania funkcji związanych z jego prowadzeniem.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wyróżnia się dwa rodzaje dyrektorów – wykonawczych i niewykonawczych. Ci pierwsi wykonują czynności dotyczące prowadzenia przedsiębiorstwa, ci drudzy kontrolują prawidłowość i rzetelność sprawozdania z działalności spółki i sprawozdania finansowego.

Uproszczenie zbywania akcji w Prostej Spółce Akcyjnej

Jak przewiduje Kodeks Spółek Handlowych, akcje Prostej Spółki Akcyjnej są zbywalne – istnieje jednak zastrzeżenie mówiące o tym, iż nie mogą być one przedmiotem obrotu na giełdzie. Warto jednakże wiedzieć, że czynności prawne rozporządzające, których dokonano, naruszając § 2 wspomnianego przepisu są ważne – taką regulację wprowadzono, aby zapewnić pewność obrotu prawnego.

W jakiej formie może nastąpić zbycie akcji Prostej Spółki Akcyjnej? Jest to forma dokumentowa pod rygorem nieważności. Jak wynika z Kodeksu Cywilnego, dla jej zachowania wystarczy, aby złożone oświadczenie woli miało postać dokumentu. Nie musi być to wyłącznie dokument pisany – równoważne będzie nagranie, film, obraz, o ile utrwalone zostały na nośniku, umożliwiającym zapoznanie się z oświadczeniem.

Jest to forma uproszczona – na przykład w przypadku spółki z o.o. konieczne jest notarialne poświadczenie podpisu. Takie rozwiązanie ustawodawcy ma z założenia usprawnić obrót prawny.

Jak w praktyce sprawdza się Prosta Spółka Akcyjna i czy naprawdę jest taka prosta? Czas pokaże.

  • Tags
  • Kapitał akcyjny w Prostej Spółce Akcyjnej
  • porady na temat prostej spółki akcyjnej
  • prosta spółka akcyjna
  • rada dyrektorów w prostej spółce akcyjnej
  • umowa prostej spółki akcyjnej
  • Wkład w postaci pracy w Prostej Spółce Akcyjnej
  • zbywanie akcji w prostej spółce akcyjnej
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest
Next article Polska będzie refundować jedną z najnowocześniejszych terapii na świecie. To szansa na całkowite wyleczenie ostrej białaczki
Previous article Od 15 września firmy faktoringowe będą mogły się lepiej bronić przed wyłudzeniami. Skala problemu w całym sektorze bankowym wynosi dziś 600 mln zł

redakcja

Related Posts

Najważniejsza ustawa dla polskich firm rodzinnych ma obowiązywać od maja 2023 r. Prawo gospodarcze
6 lutego, 2023

Najważniejsza ustawa dla polskich firm rodzinnych ma obowiązywać od maja 2023 r.

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów w Polsce. W przygotowaniu są już kolejne Prawo gospodarcze
5 lutego, 2023

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów w Polsce. W przygotowaniu są już kolejne

W Polsce przybywa ukraińskich firm. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z programów wsparcia dla biznesu Prawo
20 stycznia, 2023

W Polsce przybywa ukraińskich firm. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z programów wsparcia dla biznesu

Leave a Reply Cancel reply

Gorące tematy
Fiskus chce wiedzieć jeszcze więcej o podatkach dużych firm i wprowadza nowy obowiązek

Fiskus chce wiedzieć jeszcze więcej o podatkach dużych firm i wprowadza nowy obowiązek

Od tego roku do rozliczenia z fiskusem wystarczy chwila. Od 15 lutego urzędnicy sami przygotują nasze zeznania podatkowe

Od tego roku do rozliczenia z fiskusem wystarczy chwila. Od 15 lutego urzędnicy sami przygotują nasze zeznania podatkowe

Estoński CIT: szansa na niższy podatek czy kolejna pułapka Nowego Ładu?

Estoński CIT: szansa na niższy podatek czy kolejna pułapka Nowego Ładu?

Zaliczka czy zadatek?

Zaliczka czy zadatek?

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i wyższe kary finansowe

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i wyższe kary finansowe

Polecamy
lut 6th 8:44 PM
Prawo gospodarcze

Najważniejsza ustawa dla polskich firm rodzinnych ma obowiązywać od maja 2023 r.

lut 6th 8:39 PM
Prawo podatkowe

Do rządowego programu podatkowego przystąpiło tylko sześć firm

lut 6th 8:35 PM
Prawo podatkowe

Nowy obowiązek informowania o zapłaconym podatku dochodowym, jakich firm dotyczy?

lut 6th 8:32 PM
Prawa konsumenta

Fikcyjne opinie i promocje znikają z internetowych sklepów, wprowadzono nowe obowiązki dla firm

lut 6th 8:04 PM
Prawo pracy

Przed firmami rewolucja w prawie pracy, co się zmieni w pracy zdalnej?

lut 5th 9:27 PM
Prawo podatkowe

Chorowanie podczas urlopu za granicą może być bardzo kosztowne. Podstawowa wizyta u lekarza w USA to koszt ok. 200 dolarów

lut 5th 8:49 PM
Prawo medyczne

Zachęty finansowe mogą zwiększyć wyszczepialność. Naukowcy nie zaobserwowali negatywnych skutków takich praktyk

lut 5th 8:47 PM
Prawo podatkowe

Firmy mają niecały rok na przygotowanie się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Dostosowanie do niego zmieni cały proces fakturowania i zwrotu podatku VAT

lut 5th 8:44 PM
Prawo pracy

Problem mobbingu w Polsce wciąż narasta. Osoby stosujące przemoc w pracy często pozostają bezkarne

lut 5th 8:36 PM
Prawo gospodarcze

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów w Polsce. W przygotowaniu są już kolejne

sty 24th 11:50 AM
Prawo podatkowe

Kwestie kar i awarii budziły najwięcej wątpliwości przedsiębiorców co do ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur. Projekt uwzględniający ich uwagi ma się pojawić w lutym

sty 20th 8:20 PM
Prawo karne

Aktualny kształt ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii się nie sprawdza. O zmiany apelują sami sędziowie i prokuratorzy

sty 20th 8:17 PM
Prawo

W Polsce przybywa ukraińskich firm. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z programów wsparcia dla biznesu

sty 20th 8:15 PM
Prawo

Uchodźcy z Ukrainy mają płacić za mieszkanie i wyżywienie w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Znacząco pogorszy to ich trudną sytuację

sty 20th 8:08 PM
Prawo cywilne

Osoby spłacające kredyt hipoteczny w złotych zaczynają walczyć w sądach z bankami. Na rozstrzygnięcia trzeba jednak będzie poczekać

  • Strona Główna
  • Kontakt
  • Back to top
© BezMapy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: Podróże z Odyseuszami